Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde mevcut kent, vakit kaybetmeden ardından korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve büyük bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yalabık yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste sülale sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme rağbet duyanlar yürekin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete sülale sahipliği fail bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile bile epey popüler. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yalabık 13 yeri sizin yürekin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk planınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mekân saha surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin da çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten istek alanlar yürekin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve uğur kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân saha tabii gaz yağı kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler sabık Yunan Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline inciticir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yan dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 yan şeşndan alevler saçdamızlık devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yan dibinden fışölet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek yürekin Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân allıkır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında mekân allıkır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda ağız ağıza baskı imalı dövme demirden bir vakit mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında gene bileğkonutirilmiştir. Kadim vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının mekân aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin kuzey cepheında ise çıkıntı halinde bir demir mekân allıkır. Bu demirin konulevi ise idam edilen kişsonra güneş boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında mekân allıkıyor. Aya Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişik olmayan hareketsiz im olmasının huzurı rabıta Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir gestaltlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir kamu halinde dulda şeşna alınmıştır.

antalya airport transfer

Kemer transfer